Anasayfa / Beşamel Sos / Beşamel Sos Tarifi ? Nasıl Yapılır ? Evde Beşamel Sos

Beşamel Sos Tarifi ? Nasıl Yapılır ? Evde Beşamel Sos

Aşçılar ve ev hanımları tarafından oldukça iyi bilinen beşamel sos makaroni, lasanya ve çorbalarda kullanılır. Beşamel sos tarifini ve evde nasıl yapılacağını bu yazımız ile öğrenmiş olacaksınız. Tereyağı, un ve süt gibi üç temel malzemeden yapılan beşamel sos sütü eklenip azaltılarak kıvamı ayarlanabilen bir sostur. Daha iyi sonuçlar almak için tereyağı ve un kullanımı aynı olmalıdır. Örnekleyecek olursak 100 gram tereyağı kullandıysanız 100 gram da un eklemeniz bu sostan alacağınız verimi maksimize edecektir. Beşamel sos tarifine ve evde nasıl yapılır öğrenmeden önce beşamel sos tarihini ve kullanım amaçlarını öğrenmelisiniz.

beşamel sos tarifi
beşamel sos tarifi

1650’li yıllarda bulunan beşamel sos Fransız mutfağında sosların anası olarak tanınmaktadır. Beşamel sosu saklamak isterseniz bir kabın içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Tuz ve karabiber gibi eklemeler yaparak sosun hem tadını farklılaştırabilir hem de çeşitlendirebilirsiniz. Endüstriyel olarak üretilen hazır beşamel sosları markette bulabileceğiniz gibi bir çok aşçının tercih ettiği gibi geleneksel yollardan da bu sosu evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Tüm dünya mutfaklarında aşçıların severek kullandıkları beşamel sos yapımı sandığınız kadar zor değil. Yapacağınız bir kaç basit alıştırma ile siz de bu lezzeti yemeklerinizde kullanabilirsiniz.
Beşamel sos Fransız mutfağındaki dört temel sostan biridir. Süt bazlı olan bu sos kendi başına bile servis edilebilir ya da daha karmaşık soslar için temel olarak kullanılabilir. Sadece üç temel malzeme içeren bu sos isteğinize göre farklı baharatlarla çeşitlendirilebilir.

Evde Beşamel Sos Tarifi ve Gerekli Malzemeler

beşamel sos malzemeleri
beşamel sos malzemeleri

Evde beşamel sos tarifi ve nasıl yapıldığını bu başlık altında inceleyeceğiz. Beşamel sos tarifi için gerekli olan malzemeler şunlardır ;

  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • 2 çorba kaşığı un
  • 1 su bardağı süt

Bu malzemeler 4 kişilik bir beşamel sos için yeterlidir. Kişi sayısı artıkça malzemeleri aynı oranda artırabilirsiniz.
Bu tarif temel beşamel sosu hazırlamak içindir. Bu sos bir çok farklı malzeme ile isteğinize göre çeşitlendirilebilir.

Adım Adım Evde Beşamel Sos Nasıl Yapılır ?

evde beşamel sos nasıl yapılır
evde beşamel sos nasıl yapılır
  • İki çorba kaşığı tereyağını küçük ölçekli bir tencereye koyup düşük ısıda yavaş yavaş olacak şekilde eritin.
  • Tereyağı erime noktasına erişip eridiği sırada tereyağının üzerine iki çorba kaşığı un ekleyin ve karıştırın. Tereyağı ve un oranlarını eşit tutmaya özen gösterin.
  • İki çorba kaşığı tereyağı ve unu sarı bir renk alana kadar karıştırmaya devam edin. Bu kavurma işlemi sarı renk alana kadar devam edin bu renk alma işlemine roux olarak denir.
  • Ocağın ateş seviyesini düşürerek bir çorba kaşığı ile sütü yavaş yavaş olacak şekilde tereyağı ve un karışımına ilave edin. Bu işlemi tüm süt bitene kadar yavaş yavaş yapmaya özen gösterin.
  • Sütü tereyağı ve un karışımına eklemeye devam edin Sütü bu karışıma yedirinceye kadar eklemeye devam edin.
  • Bardaktaki sütü bitirinceye kadar eklemeye devam edin. Bu ekleme sürecinde oldukça dikkatli olmalısınız. Hızlı eklemeniz sonucunda beşamel sosu topaklanma
  • Süt ekleme işlemi bitince karıştırmaya devam edin. Sosta topaklanma olmadığını kontrol ediniz. Karıştırma işlemlerine sosun muhallebi kıvamına gelmesiyle sonlandırın. Eğer bu kıvamı yakalayamazsanız eklediğiniz malzemelerin oranını kontrol edin. Muhallebi kıvamına gelince sosumuzu ocağın üstünden alarak tuzumuzu ekleyin. İsteğe göre diğer baharatları da kullanabilirsiniz.

 

beşamel sos nasıl yapılır
beşamel sos nasıl yapılır

Sosumuz hazır olduktan sonra az miktarda hindistan cevizi parçaları ekleyebiliriz.

Beşamel sosu daha sonra kullanmak amacıyla buzdolabında saklayabilir hatta dondurabiliriz. Bunun için sosu kullanmadan önce normal ısısına getirmek yeterli olacaktır.

Eğer sosumuzun rengini korumak istiyor ancak baharatla tadını değiştirmek istiyorsak beyaz biber ekleyebiliriz. Böylelikle rengi aynı kalacak ancak tadı değişecektir.

Beşamel sosumuz hazır. İstediğimiz şekilde kullanabiliriz. Beşamel sosun çok yakıştığı yemekler bulunmakta. Bu yemekleri inceleyebilirsiniz.

Birde Buna Bak

besamel soslu patates tarifi

Beşamel Soslu Patates Tarifi

Özellikle Türkiye’de kızartması gençler arasında çok sevilen patates kızartmasını beşamel sosla denediniz mi? Bir kere denediğinizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir