Anasayfa / Beşamel Sos Kullanılan Yemekler / Beşamel Soslu Kıymalı Krep Tarifi

Beşamel Soslu Kıymalı Krep Tarifi

Beşamel sos kullanılan yemekler kategorimizde bugün beşamel soslu kıymalı krep hazırlayacağız.Bu tarifimizde Türk mutfağında genellikle akıtma olarak kullanılan krep beşamel sos ile buluşuyor. İçine koyacağımız malzemeler ile de damağımızı coşturuyor. Bildiğiniz gibi krep (diğer adıyla Akıtma), un, yumurta, süt, erimiş yağ, şeker ve tuz ile hazırlanan sulu hamurun kızgın bir yüzeye dökülmesiyle yapılıyor. Hazırlaması kolay olduğu gibi isteğe göre tatlı ya da tuzlu olarak da hazırlanabilir. Beşamel Soslu Kıymalı Krep tarifimizde biz krebi tuzlu olarak hazırlayacağız.

Krep yapımı için ihtiyacımız olan malzemeler yarım kg un, 1 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı (400 ml) süt, 1 adet yumurtadan ibaret. Unu, tuzu, sütü ve yumurtayı akıcı olacak şekilde (boza kıvamında) harç haline getiriyoruz ve bir süre bekletiyoruz. Tavayı iyice kızdırarak içine bir miktar yağ akıtıyoruz. Tavanın içine 1 küçük kahve fincanı hamur koyuyoruz. Kısık ateşte hamur tavanın tamamına yayılacak şekilde bir kaşık yardımıyla yayıyoruz. Krepin altı hafifçe kızarana kadar pişiriyoruz ve alt üst ediyoruz. Arka tarafını da pişirdiğimiz krebimizi boş bir tabağa alıyoruz. Hamurun tamamı bitene kadar aynı işleme devam ediyoruz.

Beşamel soslu kıymalı krep tarifi
Beşamel soslu kıymalı krep tarifi

Daha sonra soğanla birlikte kavurarak hazırladığımız kıyma sosu ve beşamel sosumuzu hazır ediyoruz. Tepsinin altını biraz yağ ile yağlayın ardından birkaç kaşık beşamel sosürüyoruz. Krepleri kıyma sosu ile doldurup ve tencerenin tabanına yerleştiriyoruz. Beşamel ile üzerilerini kaplayıp, biraz yağ koyup arzuya göre üzerine parmesan peyniri ya da kaşar peyniri ekliyoruz. Fırın içerisindeki ızgara telin üzerine fırın tepsisini yerleştiriyoruz. Sıcaklığı 20 dereceye ayarlayıp, üst tarafı altın gibi kızarana kadar 35 dakika fırın içerisinde tutuyoruz.

Birde Buna Bak

besamel soslu patates tarifi

Beşamel Soslu Patates Tarifi

Özellikle Türkiye’de kızartması gençler arasında çok sevilen patates kızartmasını beşamel sosla denediniz mi? Bir kere denediğinizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir